Wprowadzenie do modlitwy opartej na drugim czytaniu z 3 Niedzieli Wielkiego Postu – 24.02.2008
SŁOWO BOŻE: „Dostąpiwszy więc usprawiedliwienia przez wiarę, zachowajmy pokój z Bogiem przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu uzyskaliśmy przez wiarę dostęp do tej łaski, w której trwamy i chlubimy się nadzieją chwały Bożej. A nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany. Chrystus bowiem umarł za nas, jako za grzeszników, w oznaczonym czasie, gdyśmy [jeszcze] byli bezsilni. A [nawet] za człowieka sprawiedliwego podejmuje się ktoś umrzeć tylko z największą trudnością. Chociaż może jeszcze za człowieka życzliwego odważyłby się ktoś ponieść śmierć. Bóg zaś okazuje nam swoją miłość [właśnie] przez to, że Chrystus umarł za nas, gdyśmy byli jeszcze grzesznikami.”
[Rz 5,1-2.5-8]
OBRAZ DO MODLITWY: tym razem stańmy pod krzyżem Jezusa i wpatrując się w Niego poczujmy, jak wielka miłość od Niego na nas spływa.
PROŚBA O OWOC MODLITWY: prośmy Jezusa o otwarcie serc na miłość, którą chce On w nas wlać wraz z nadzieją i pokojem ducha.
PUNKTY POMOCNE DO MODLITWY:
Zachowajmy pokój z Bogiem przez Pana naszego Jezusa Chrystusa
Paweł przypomina adresatom, że dostąpili już oni usprawiedliwienia przez wiarę, ale wyprowadza z tego kolejne ważne oczekiwanie wobec nich. Oczekuje bowiem, że przez tę samą wiarę mają oni dostęp do łaski zachowania pokoju z Bogiem, w której to łasce dalej mogą trwać. Jak widać mamy tutaj dwa ważne owoce przeżywanej wiary. Wpierw jest nim usprawiedliwienie, a potem również trwały pokój duchowy.
Jaka jest nasza wiara? Czy daje nam ona poczucie usprawiedliwienia z naszych grzechów? Czy przez nią ogarnia nas głęboki i trwały pokój ducha?
Miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego
Po wierze odnosi się Paweł do nadziei i do miłości, łącząc je z sobą bardzo ściśle na zasadzie zależności. Dla niego posiadana nadzieja jest postawą, która sprawia, że nie można się czuć człowiekiem zawiedzionym. A źródłem tak mocnej nadziei jest wyłącznie otrzymana miłość Boża, która jest rozlana w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam wszystkim dany. Brak nadziei w życiu ludzkim jest zatem znakiem braku odczucia Bożej miłości. A skoro jest ona wlewana w nasze serca przez Ducha Świętego, to jej brak albo jest znakiem zamknięcia na Niego, albo znakiem, że serce to ma jakieś „dziury” wynikłe ze zranień duchowych, przez które ta wlewana przez Ducha miłość uchodzi z serca, zabierając z niego również nadzieję.
Jakie jest nasze odczucie bycia miłowanymi przez Boga? Czy miłość wlewana w nasze serca pozostaje w nich rodząc nadzieję? Jeśli brak nam nadziei, to przez jakie „dziury” zranień życiowych ucieka z naszych serc Boża miłość?
Bóg zaś okazuje nam swoją miłość
I w końcu ukazuje Paweł najmocniejszy argument na miłość Boga do człowieka. Bóg okazuje nam swoją miłość przede wszystkim przez to, że Jego Syn umarł za nas, gdyśmy byli jeszcze grzesznikami, gdyśmy sami byli bezsilni wobec naszego grzechu. I dodaje Paweł stwierdzenie, z którym łatwo się zgodzimy, mówiąc, że za człowieka nam życzliwego i bliskiego może odważyłby się ktoś ponieść śmierć, choć i tak podjąłby się tego tylko z największą trudnością. A przecież Chrystus oddał za nas życie, gdy my wcale Mu życzliwi nie byliśmy, i to jest najmocniejszy dowód na Jego miłość bezwarunkową.
Jak my patrzymy na krzyż Jezusa? Czy krzyż woła do nas o miłości Boga do człowieka? Czy widzimy na krzyżu prawdziwe oblicze Boga jako oblicze miłujące? Czy możemy za św. Pawłem wyznać: „Życie moje jest życiem wiary w Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie” [Ga 2, 20]?
ROZMOWA KOŃCOWA: Prośmy Ukrzyżowanego Jezusa, byśmy otworzyli się na Ducha Świętego wlewającego w nasze serca miłość, z której rodzi się niezawodna nadzieja. Oddajmy Mu te wszystkie miejsca, którymi uchodzi z nas miłość i nadzieja na skutek naszych nieuzdrowionych zranień życiowych. Powierzmy Mu również naszą wiarę, by płynęło z niej usprawiedliwienie z grzechów i by nam dawała głęboki i trwały duchowy pokój.