Zaproszenie na rekolekcje – Adwent A.D. 2023

Szybkimi krokami zbliża się do nas czas Adwentu A.D. 2023. Tradycją się już stało, że w tym czasie w Kościele odbywają się rekolekcje adwentowe. Jednak wiemy, że nie wszędzie one są i nie zawsze jest taka możliwość, aby w nich uczestniczyć. Wychodząc naprzeciw pragnieniom naszych serc, jak w ubiegłych latach tak i w tym roku zapraszam na rekolekcje w życiu codziennym. Temat przewodni jaki proponuję w tym roku to „EUCHARYSTIA.

Dla tych osób, które pierwszy raz spotykają się z taką formą rekolekcji, to chciałbym powiedzieć, że polegają one na tym, że rekolekcje odprawiamy sami. Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że ktoś nam je głosi. Zazwyczaj na rekolekcje przychodzimy do kościoła, na nauki, czy na mszę św. z kazaniem. Ksiądz, kaznodzieja, bądź grupa rekolekcyjna, głosi konferencje czy wyjaśnia Słowo Boże, bądź słuchamy nauk o moralności, czyli jakby głoszenie przychodzi z zewnątrz od innych osób.

W naszej formie rekolekcji, głoszenie będzie przychodzić z wewnątrz, od nas samych, z naszego wnętrza, z naszych przemyśleń, refleksji, będziemy słuchali siebie samych, swojego serca, swojego sumienia pod natchnieniem Ducha Świętego. Fundamentem – jak zawsze – jest dla nas Słowo Boże, do którego będzie krótki komentarz, kilka pytań, odnośnie naszego życia. Teksty z Pisma świętego, to jakby inspiracja z zewnątrz, całą natomiast „pracę rekolekcyjną” będzie każdy z nas wykonywał sam, bo właśnie o to chodzi w naszym życiu, aby podejmować decyzje osobiście, aby dostosować swoje życie do Słowa Bożego, mówiąc najprościej, aby nawrócić się osobiście ku Jezusowi.

Chcemy poprzez te proste teksty i nie za długie wprowadzenia do modlitwy, by to sam Pan Bóg wkraczał do serc wszystkich modlących się i przemieniał je, uzdrawiał, pocieszał serca, wlewając w nie wiarę w Sens, nadzieję na lepszą przyszłość i miłość do Boga, bliźnich i do siebie samych. Chcemy, by każdy mógł doświadczyć miłości Boga i Jego prowadzenia w życiu – niezależnie od okoliczności, sytuacji i trudności, jakie się w Jego życiu pojawiają.

Jak nie trudno spostrzec, nie wszystkim wszystko idzie jak z płatka; bywa, że gubimy się pośród problemów, jakie niesie codzienność. Nie zawsze ze wszystkim sobie radzimy. Są sytuacje, na które nie bardzo mamy wpływ, jak choćby wojna na Ukrainie czy też w Ziemi świętej. Bywa, że nas przyciskają trudności życia codziennego, jak zwyczajne lenistwo, przez co życie nam przelatuje między palcami; czy wkrada się w nas jakiś bezsens, wypalenie (zwyczajne „nie chce mi się”) albo ucieczka od obowiązków; szukanie tylko przyjemności; inni znów popadają w drugą skrajność w pracę (pracoholizm), bądź głupotę, bywa, że czujemy się gorsi od innych z różnych powodów. Jeżeli ktoś z Was doświadcza tego czy czegoś podobnego, to właśnie ten czas Adwentu i te rekolekcje są dla Was. Jest szansa na inne spojrzenie i inny styl życia. U Pana Boga zawsze jest szansa na poprawę i zmianę – chciejmy skorzystać z tej propozycji. Wiele będziemy rozważali o Eucharystii, którą wydaje się że praktykujemy, jednak nie zawsze świadomie. Stąd ten czas Adwentu będzie dobrym czasem, aby jeszcze bardziej przeżywać nasze życie codzienne po Bożemu. Będziemy łączyć nasze życie, naszą codzienność z Bogiem obecnym w Eucharystii.

Wracając do naszych rekolekcji i do sposobu ich odprawiania to proponuję, aby wybrać sobie odpowiedni czas na modlitwę. Postarajmy się znaleźć każdego dnia ok. 30 minut czasu, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał, oraz spokojne do tego miejsce. Zdaję sobie sprawę, że w domu może być o to trudno, więc niech każdy stworzy takie warunki, jakie w danym momencie jest w stanie stworzyć. Może przy wieńcu adwentowym czy świecy roratce, przy lampionie, czyli tych symbolach jakie używamy w Adwencie. Spróbujmy zbudować dla siebie, swoje miejsce modlitwy, swój ołtarzyk – przestrzeń do spotkania z Jezusem.

Nie zwalniajmy się łatwo z tego wysiłku (wyznaczenia czasu na modlitwę). Piszę „wysiłku”, bo wiem o tym, że to nie jest łatwe, wykroić w normalnego czasu 30 min. dla Jezusa i tylko dla Niego. Jak wiele rzeczy, wtedy właśnie, nas odciąga od modlitwy – właśnie wtedy! Podobnie jest z piątkiem (kiełbasa najbardziej nam pachnie i smakuje właśnie w piątek!). Czyż nie tak? Ja także mam podobne do Was doświadczenia. Stąd bardzo proszę podnieśmy w hierarchii wartości spotkanie z Panem Jezusem wyżej i módlmy się nawzajem za siebie w tych dniach Adwentu o wytrwałość i stałość w modlitwie. Niech modlitwa szczególnie w tym czasie, stanie się priorytetem – postarajmy się o to bardzo! Niech modlitwa stanie na wyższym szczeblu wartości niż dotychczas

Gdyby się okazało, że któregoś dnia trudno znaleźć tyle czasu, (to może 20. czy też 15. min.) zachęcam choć do krótkiego pomodlenia się zaproponowanymi treściami. Można zapamiętać jedno czy drugie pytanie, które będzie nas potem skłaniać do refleksji przez cały dzień. Można je sobie zapisać i z nim iść do pracy, czytać je w przerwie, niech w nas działa.

Słowo Boże będzie dla nas podstawą rozważań i nigdzie się nie spieszmy w Jego rozważaniu! Nie musimy wszystkich spraw i problemów podotykać a wręcz jest to niewskazane, wybierajmy z tych materiałów jakie będą podane tylko to, co nas bardziej zatrzyma i poruszy. Jest bardziej właściwie jeżeli rozważy się tylko jeden punkt, jedną kwestię a dogłębnie, niż przeleci się po wszystkim a po łebkach. Takie podejście nie prowadzi do niczego a już do nawrócenia najmniej; a przecież to jest głównym celem każdych rekolekcji NAWRÓCENIE, aby Słowa Boże nas przemieniały. Niech Dar Eucharystii w którym uczestniczymy będzie dla nas na nowo odkrywany coraz bardziej.

Teksty do modlitwy będzie można pobierać ze strony „Górki”:
gorka.jezuici.pl
Gdyby Ktoś chciał otrzymywać je swoją skrzynkę mailową niech napisze na adres:
[email protected]
Na ten adres można pisać także w innych kwestiach. Zapraszam do współpracy.

Rekolekcje Adwentowe A.D. 2023 rozpoczniemy
sobotę 2 grudnia
spotkaniem na żywo
w kościele po mszy św. o 18:00 czyli ok. 18:50.

Te spotkania, konferencje będą głoszone
w każdą sobotę Adwentu, czyli
9 grudnia
16 grudnia
23 grudnia
.

Będą one nagrywane i udostępniane na stronie „Górki”. Można je będzie także odsłuchać w późniejszym dogodnym czasie.

Owocnych rekolekcji, dobrego czasu robienia miejsca dla Pana Jezusa, który przychodzi; odkrywania na nowo bogactwa Eucharystii. Umocnienia w dobrym w tym błogosławionym czasie życzy Wszystkim Uczestnikom prowadzący:

o. Maciej Konenc SJ

 


IV TYDZIEŃ ADWENTU

 

 

 

III TYDZIEŃ ADWENTU – rozważania

 


II TYDZIEŃ ADWENTU – rozważania

 


I TYDZIEŃ ADWENTU – rozważania