Stanisław Biel SJ

Ścieżkami wiary i miłości

Wydawnictwo WAM

Kraków 2008

Fragment książki:

WSTĘP

Książka Ścieżkami wiary i miłości jest kolejną po Ludziach błogosławieństw propozycją przybliżenia słowa Bożego do codziennego życia. Wyrosła na gruncie Syntezy, ośmiodniowych rekolekcji udzielanych na bazie Ćwiczeń Duchownych św. Ignacego z Loyoli.

Książka wpisuje się w cel duchowy, jaki Jan Paweł II wyznaczył na trzecie tysiąclecie: Nie trzeba zatem wyszukiwać «nowego programu». Program już istnieje: ten sam co zawsze,zawarty w Ewangelii i w żywej Tradycji. Jest on skupiony w istocie rzeczy wokół samego Chrystusa, którego mamy poznawać, kochać i naśladować, aby żyć w Nim życiem trynitarnym i z Nim przemieniać historię, aż osiągnie swą pełnię w niebiańskim Jeruzalem. Program ten nie zmienia się mimo upływu czasu i ewolucji kultur, chociaż bierze pod uwagę epokę i kulturę, aby możliwy był prawdziwy dialog i rzeczywiste porozumienie. Ten właśnie niezmienny program jest naszym programem na trzecie tysiąclecie (Novo millennio ineunte)…

Duchowym celem nowego milenium jest według Jana Pawła II kontemplacja osoby Jezusa. Z niej rodzi się działanie, które stopniowo przemienia kulturę i świat. Książka ta ma pomóc poznawać, kochać i naśladować Jezusa. Poszczególne rozdziały wprowadzają w różne odcienie relacji z Jezusem. W każdym z nich jesteśmy zaproszeni, by przyłożyć ucho do piersi Jezusa i wsłuchiwać się, w jakim rytmie bije Jego serce.

Odpoczywając, jak Jan na piersi Jezusa, posłuchajmy, co chce nam powiedzieć o sensie modlitwy, powołania, wiary, przyjaźni, miłości, wolności, nauczania, pojednania, pokory i służby, posłuszeństwa, cierpienia, radości i chwały oraz misji.

Ścieżkami wiary i miłości nie jest w ścisłym sensie książką do czytania. Są to raczej refleksje, które wymagają osobistych przemyśleń i modlitwy. Każdy rozdział rozpoczyna się propozycją łaski medytacji, po niej następują krótkie wprowadzenia biblijno−teologiczno−egzystencjalne oraz pytania do refleksji i modlitwy. Każda medytacja stanowi odrębną jednostkę i może być wykorzystana oddzielnie. Na końcu książki zamieszczono propozycje lektury, która może służyć w pogłębieniu tematu oraz w dalszej indywidualnej modlitwie.

Książkę można wykorzystać do samodzielnego przeżycia ośmiodniowych rekolekcji. Jeżeli jednak nie mamy doświadczenia w indywidualnej praktyce rekolekcyjnej, dobrze byłoby korzystać z kierownictwa duchowego. Ponadto może być pomocą w rekolekcjach w życiu codziennym, jak również w dzieleniu się słowem Bożym w grupach modlitewnych czy w kręgach biblijnych.

Mam nadzieję, że niniejsza pozycja będzie inspiracją i zachętą do osobistej modlitwy i refleksji oraz przyniesie bogate owoce duchowe.