dzięki uprzejmości: http://www.deon.pl/
Józef Augustyn SJ / slo
 

Głęboka więź emocjonalna z ojcem w okresie dzieciństwa i dojrzewania staje się dla dzieci, tak dla chłopców, jak i dla dziewcząt, fundamentem stabilności uczuciowej, poczucia bezpieczeństwa oraz otwarcia na świat w całym późniejszym życiu.
 

Ojciec musi zabrać dziecko na najwyższe wzgórze, aby mogło zobaczyć, jaki jest jego świat.
(przysłowie Indian Majów)

Ojciec otwiera dziecko na świat, w którym będzie ono w przyszłości żyło już na własny rachunek – samodzielnie. Szczególnie przed okresem dojrzewania, kiedy młody człowiek przygotowuje się do zmierzenia się ze światem, konieczne jest mu wsparcie jego ojca. Tata uczy dziecko nie tylko zmagania się i podejmowania samodzielnego trudu, ale także czuwa w pobliżu, by przyjść mu z odpowiednią pomocą w stosownej chwili.

Dorastający młody człowiek łatwo radzi sobie z pierwszymi młodzieńczymi porażkami i niepowodzeniami, jeżeli w ich pokonaniu pomaga mu jego ojciec. Bez pomocy i przewodnictwa ojca syn łatwo może stać się ofiarą własnych niezdrowych ambicji i kompleksów, jak też ludzkiej zawiści i nieuczciwej rywalizacji. Zarówno córki, jak i synowie potrzebują ojca dla pełnego osobowego wzrostu własnej tożsamości kobiecej i męskiej. Więź uczuciowa z ojcem jest dla syna gwarancją jego pełnej tożsamości jako mężczyzny.

W kontakcie emocjonalnym z ojcem chłopiec dowiaduje się, kim jako mężczyzna powinien być, jak powinien przeżywać swoją męskość, jak powinien ją traktować i co powinien o sobie myśleć. Im głębiej chłopiec utożsamia się ze swoim ojcem, tym pełniej naśladuje jego postawy, zachowania i cały sposób jego reagowania. Przejmuje także jego poczucie godności, sposób patrzenia na rodzinę, na kobiety, na małżeństwo, na ludzką seksualność, na wartości duchowe i religijne.

Dziewczynki także potrzebują ojca w dochodzeniu do dojrzałej tożsamości kobiecej. Córki, które – obok dobrej relacji z matką – miały przejrzystą więź emocjonalną ze swoim ojcem, w relacjach z chłopcami są bardziej naturalne, proste i pewne swojej kobiecej wartości. Potrafią mężnie stawić czoła męskiej niewrażliwości czy też przemocy. Dziewczętom tym łatwiej też będzie w przyszłości ustrzec się zaborczości w stosunku do własnych synów.
 

Fragment książki: Duchowość mężczyzny – red. Józef Augustyn SJ