Znak nadziei na pełną jedność

Mówiąc o Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, nie można nie wspomnieć o Modlitwie Arcykapłańskiej. Jezus prosi Ojca o jedność wszystkich Jego uczniów słowami: aby byli jedno, aby świat uwierzył (por. J 17, 21).

Prawdą jest, że różnice wśród chrześcijan różnych wyznań narastały przez setki lat. Ale i od kilku już wieków wielu stawiano kroki na drodze ku jedności. Wystarczy wspomnieć ks. Jamesa Haldane Stewarta, który na początku XIX w. opublikował „Wskazówki dla ogólnego zjednoczenia chrześcijan na rzecz wylania Ducha Świętego”, czy nawróconego katolika ks. Ignatiusa Spencera, proponującego ideę „Zjednoczenia w Modlitwie dla Jedności”. Zabiegi te, mające na celu dążenie do jedności, poparte jeszcze w połowie XVIII w. zaangażowaniem szkockich ruchów charyzmatycznych, zwróciły uwagę papieża Leona XIII. W 1894 r. zachęcał on do przeprowadzenia Oktawy Modłów o Jedność w kontekście świąt Zesłania Ducha Świętego. Ostateczną datę Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zapoczątkował pionier ruchu ekumenicznego ks. Paul Wattson w 1908 r., ustalając termin pomiędzy 18 stycznia, dniem wspomnienia św. Piotra (niegdyś święto katedry Apostoła), a dniem upamiętniającym św. Pawła (25 stycznia – święto jego nawrócenia). W tym też roku odbyły się pierwsze obchody Oktawy Jedności Kościoła. Prawdę, że modlitwa jest duszą ruchu ekumenicznego, zaakcentował też „Dekret o ekumenizmie” Soboru Watykańskiego II.

W świecie, w którym jest więcej podziałów niż jedności, więcej „kontr” niż „za”, gdzie coraz częściej do głosu dochodzą idee separatyzmu, a hasła nawiązujące do poczucia wspólnoty brzmią jak fałszywa nuta, potrzebni są chrześcijanie autentycznie pragnący jedności i dążący do jej osiągnięcia.

Z drugiej jednak strony ruch ekumeniczny niestety narażony jest na to, że stanie się jedynie wąską specjalizacją dla nielicznej grupy pasjonatów. Słowa Chrystusowej prośby o jedność pozostają dla nas żywym i nieustannym wyzwaniem, ku któremu możemy jednak patrzeć z nadzieją. Jak napisali organizatorzy tegorocznych obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan: „Jest on znakiem naszej nadziei na to, że w wyznaczonym przez Boga czasie i za pomocą Bożych środków osiągniemy pełną jedność”.