Bądź świadkiem Zmartwychwstałego

Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze, i jak Go poznali przy łamaniu chleba. A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: Pokój wam! Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam. Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: Macie tu coś do jedzenia? Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i jadł wobec nich. Potem rzekł do nich: To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach. Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma, i rzekł do nich: Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie, w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jerozolimy. Wy jesteście świadkami tego. Łk 24,35-48

Modlitwa przygotowawcza

Prośmy Boga, Pana naszego, aby wszystkie nasze zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały jego Boskiego Majestatu (CD 46).

 

Obraz do modlitwy

Przedstawmy sobie Jezusa spotykającego się z uczniami po swoim zmartwychwstaniu. Wsłuchajmy się w misję zleconą przez Jezusa uczniom: wezwania do nawrócenia i jednania ludzi z Bogiem.

 

Prośba o owoc modlitwy

Prośmy, abyśmy byli dla bliźnich świadkami zmartwychwstałego Pana. Prośmy również, abyśmy nieśli światu przesłanie pokoju i pojednania.

 

1. Ukazywanie się Jezusa zmartwychwstałego kobietom i uczniom składa się z trzech zasadniczych elementów: – Bożej inicjatywy, która jest doświadczeniem niezwykłym i zaskakującym. – Uznania jej, które przychodzi w trudzie i związane jest z wątpliwościami. – Powierzenia misji: „Wy jesteście świadkami tego”.

Kiedy Bóg objawia się człowiekowi to takie spotkanie pozostawia trwały ślad. Doświadczenia tego spotkania nie można zatrzymać tylko dla siebie. Ono prowadzi do dania świadectwa i podzielenia się z innymi otrzymaną łaską od Boga. Czy jesteśmy radosnymi świadkami Chrystusa zmartwychwstałego? Na ile nasze doświadczenia wiary przekładają się na codzienność? Czy w momencie próby jesteśmy gotowi opowiedzieć się jawnie za Chrystusem?

 

2. Zmartwychwstały Jezus, ukazując się uczniom, kieruje do nich pozdrowienie: „Pokój wam!” Przesłanie pokoju wcale nie przynosi uczniom ulgi, wręcz przeciwnie doświadczają lęku, zmieszania, niepewności oraz odnoszą wrażenie, że widzą ducha. Jezus pozwala im zobaczyć rany przebytej męki na rękach i nogach, aby ich przekonać o swoim zmartwychwstaniu. A kiedy z radości jeszcze nie wierzą, wyjaśnia im słowa Pisma odnoszące się do Jego męki i zmartwychwstania zawarte „w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach”.

Pomimo tego, że uczniowie widzą Jezus zmartwychwstałego fizycznie, w trudzie i powoli dochodzą do faktu zmartwychwstania. Ten trud uczniów, aby faktycznie przekonać się, że to Jezus, jest dla nas wszystkich pokrzepieniem i umocnieniem. Życie wiarą nie wyklucza wielu pytań i wątpliwości. One wpisane są w drogę każdego chrześcijanina. Ale na tej drodze usłanej wątpliwościami towarzyszy nam Jezus, który z cierpliwością i w czasie wyjaśnia nam ziarna słowa Bożego zasiane w sercach. Czy jesteśmy cierpliwi i dajemy sobie czas, aby zasiane słowo Boże wydało plony?

 

3. Wiara w Jezusa zmartwychwstałego kończy się posłaniem uczniów z misją głoszenia światu nawrócenia i odpuszczenia grzechów. Ta misja została przekazana w Kościele kapłanom, sługom miłosierdzia. Ale w tę misję może się włączyć każdy wierzący. Mamy udział w tej misji poprzez modlitwę o miłosierdzie dla grzeszników i całego świata. Jesteśmy też sługami miłosierdzia kiedy z serca przebaczamy bliźnim nie siedem, ale siedemdziesiąt siedem razy, czyli zawsze (por. Mt 18, 21.22).

 

Rozmowa końcowa

W rozmowie końcowej podziękujmy Jezusowi za Jego miłość do nas wyrażoną w męce, śmierci i zmartwychwstaniu. Prośmy, abyśmy włączyli się w dzieło jednania ludzi z Bogiem i byli świadkami Jego pokoju i miłosierdzia. Na zakończenie odmówmy Ojcze nasz.

 

O. Jerzy Mordarski SJ

Fot.: jpsj