Gotowość na przyjście Pana
Niech wasze biodra będą przepasane, a lampy zapalone. Wy zaś bądźcie podobni do ludzi oczekujących swego pana, który ma wrócić z wesela, aby zaraz mu otworzyć, gdy przyjdzie i zapuka. Szczęśliwi słudzy, których pan zastanie czuwających, gdy przyjdzie. Zapewniam was, że przepasze się, posadzi ich przy stole i, obchodząc, będzie im usługiwał. Szczęśliwi, jeśli przyjdzie o drugiej czy o trzeciej straży i tak ich zastanie! Zważcie na to, że gdyby gospodarz wiedział, o której godzinie przyjdzie złodziej, nie pozwoliłby mu włamać się do swego domu. I wy też bądźcie gotowi, bo w chwili kiedy się nie spodziewacie, Syn Człowieczy przyjdzie.
Łk 12, 35 – 40
Obraz do obecnej medytacji:
Wyobrażę i uświadomię sobie, że to Jezus mówi do mnie.
Prośba o owoc modlitwy:
O szczere otwarcie się na słowa Pana.
Czekanie
Jezus poleca uczniom, by ich biodra były przepasane (pas symbol siły i wskazywał na gotowość osoby do działania). Przepasać biodra, by ubiór w czasie drogi nie krępował ruchów. Przepasania, to gotowość do wykonania jakieś pracy, spełnienie obowiązku.
Drugim symbolem gotowości i oczekiwania to zapalona lampa, która rozprasza ciemności i daje moc swobodnego poruszania się. Jest też symbolem oznaczającym gotowość oraz czuwanie.
Zwróć uwagę, iż Jezus porównuje swoich uczniów do sług, których pan udał się na ucztę i ma powrócić nocą. Obowiązkiem uczniów – sług, jest czuwanie, gotowość. Niepewna chwila powrotu pana, który może przyjść o różnej porze i zastanie służbę czuwającą, wynagrodzi ich oczekiwania, że się przepasze, posadzi przy stole, i obchodząc, będzie im usługiwał.
Syn Człowieczy – Jezus Chrystus przyjdzie, zastanie mnie czuwającego – pełnego gotowości, a uczta to nagroda w życiu wiecznym?
Nasze życie to czynne, aktywne oczekiwanie, bo Nasza zaś ojczyzna jest w niebie. Stamtąd też oczekujemy Zbawiciela Pana, Jezusa Chrystusa. Flp 3,20.
Wezwanie do czuwania odnosi się do każdego z nas, do wszystkich chrześcijan.
Chrystus zmartwychwstały i uwielbiony powróci w chwili, kiedy się nie spodziewacie. Wypa dało by być przygotowanym. Każdy powinien być odpowiednio przygotowany na Jego przy gotowany na Jego przybycie. On jest Panem pełnym miłości, który umie dostrzec i wynagrodzić każde najmniejsze dobro w swoim uczniu.
Myślenie o tej życzliwości powinno każdego z nas napełniać radością.
Oczekiwanie to czas aktywnego poznawania jaka jest wola Pana i starać się ją spełniać (żyć zgodnie ze sumieniem) swoje obowiązki, zadania, troszczyć się o bliźnich i pracować dla dobra tych, z którymi żyje. Teraz Jezus przychodzi, nieustannie do swojego Kościoła.
Uświadomię sobie, źe Jezus troszczy się o mnie. Wyznam Mu moje największe pragnienie miłowanie Go całym sercem.
Czy jest we mnie tęsknota za spotkaniem z Nim teraz i na przyszłość? Jak przeżywam swoją codzienność z Nim czy inaczej?
Czy udając się na Eucharystię, modlitwę przedłużoną, i już wcześniej uświadamiam sobie, że udaję się na spotkanie z Przyjacielem i pragnę się z Nim spotkać w najgłębszej głębi swojej osobowości, w sercu?
Poproszę Jezusa, by w każdym spotkaniu z Nim, On był najważniejszy. By te spotkania z Nim z mojej strony: modlitwa, Ofiara Mszy Św., lektura słowa Bożego, były przyjacielskie.
Jezu, pragnę spotykać Cię we wszystkim.
o. Stanisław Majcher SJ