Nazajutrz zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. To jest Ten, o którym powiedziałem: Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie. Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi. Jan dał takie świadectwo: Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym. Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym.
J 1, 29-34
Modlitwa przygotowawcza
Prośmy Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały jego Boskiego Majestatu (CD 46).
Obraz do modlitwy
Przedstawmy sobie Jana Chrzciciela wskazującego na Jezusa jako oczekiwanego Mesjasza.
Prośba o owoc modlitwy
Prośmy o odnalezienie woli Bożej w naszym życiu i wypełnienie jej. Prośmy również o pokorę Jana Chrzciciela w pełnieniu woli Bożej.
1. Jan Chrzciciel łączący Stary i Nowy Testament, jest przykładem człowieka skromnego, pokornego i całkowicie oddanego swojej misji. W sposób pełny odczytał wolę Bożą względem siebie i wypełnił ją. Jego życiową misją było wskazanie na Jezusa jako Syna Bożego, oczekiwanego Mesjasza i wycofanie się, odejście w cień. Do swojego zadania przygotowywał się przez całe życie, zgłębiając słowa Pisma, modląc się i poszcząc. Nie była to misja łatwa bowiem wymagała całkowitej rezygnacji z siebie i ze swoich uczniów, oddania do dyspozycji Boga wszystkiego, całego swojego życia.
Czy rozeznajemy tak jak Jan Chrzciciel co jest wolą Bożą względem nas i czy staramy się ją wypełnić? Czy w posłudze dla bliźnich potrafimy być bezinteresowni i nie szukać pochwał, uznania, akceptacji? Czy bylibyśmy gotowi powtórzyć słowa Jezusa: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać” (Łk 17, 5-10).
2. W momencie wskazania na Jezusa jako Syna Bożego Jan Chrzciciel wypowiada słowa: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata”. Te słowa wyrażają głęboką wiarę, że tylko Bóg może wybawić cały świat i każdego człowieka z grzechu. Człowiek jest grzesznikiem, nie potrafi jednak unieść ciężaru swoich grzechu. Tym, który bierze na siebie nasze grzechy, choć sam żadnego grzechu nie popełnił, jest Jezus, nasz Pan i Zbawiciel.
Słowa Jana Chrzciciela: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata” wypowiada kapłan podczas każdej Mszy św., kiedy trzyma Jezusa eucharystycznego w dłoni, tuż przed przyjęciem komunii świętej. Przywołanie tych słów przypomina nam, że tylko Jezus, Syn Boży, którego przyjmujemy w komunii świętej może nas uwolnić od słabości i grzechu. Czy jesteśmy świadomi swoich grzechów i otwieramy się na Jezusa Zbawiciela? Czy uświadamiamy sobie potrzebę karmienia się chlebem eucharystycznym i z wiarą przyjmujemy Jezusa do swojego serca? Jaki wpływ na nasze życie wywiera przyjmowanie Jezusa eucharystycznego?
3. Świadectwo wiary Jan Chrzciciele i wyznanie Jezusa jako Syna Bożego jest przykładem dla nas wszystkich. Wiara nie jest tylko naszą sprawą prywatną, ale wiąże się z dawaniem świadectwa i jawnym opowiadaniem się za Bogiem. Od czasów Jana Chrzciciela wielu chrześcijan poniosło śmierć męczeńską tylko dlatego, że z odwagą wyznali swoją wiarę w Jezusa. My nie musimy tak jak Jan Chrzciciel i męczennicy oddawać swojego życia za wiarę, ale nieraz jesteśmy wystawiani na próbę w małych gestach wiary. Czy nie wstydzimy się swojej przynależności do Jezusa? Czy nie wstydzimy się znaku krzyża świętego? Czy mamy odwagę świadczyć o Jezusie poprzez małe gesty wiary?
Rozmowa końcowa
W rozmowie końcowej podziękujmy Jezusowi za świadków wiary jakich spotkaliśmy w naszym życiu. Proś Jezusa o umiejętność odczytywania woli Bożej w naszym życiu i wypełnienie jej. Proś również o bezinteresowność w posłudze dla bliźnich i odwagę w dawaniu świadectwa wiary. Na zakończenie odmówmy Ojcze nasz.
o. Jerzy Mordarski SJ