Podobnie też jest jak z pewnym człowiekiem, który mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obrót i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana. Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi. Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem. Rzekł mu pan: Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana! Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem. Rzekł mu pan: Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana! Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: Panie, wiedziałem, żeś jest człowiek twardy: chcesz żąć tam, gdzie nie posiałeś, i zbierać tam, gdzieś nie rozsypał. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność! Odrzekł mu pan jego: Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdziem nie rozsypał. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz – w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.
Mt 25, 14-30
Modlitwa przygotowawcza
Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały jego Boskiego Majestatu (CD 46).
Obraz do modlitwy
Przedstawmy sobie Jezusa nauczającego tłumy wiernych. Wsłuchujmy się w słowa przypowieści Jezusa o talentach.
Prośba o owoc modlitwy
Prośmy, abyśmy umieli dostrzegać dary otrzymane od Boga. Prośmy również, abyśmy otrzymane talenty pomnażali i swoim życiem przynosili dobre owoce.
- Pewien bogaty człowiek przed podróżą przywołuje swoje sługi i przekazuje im cały swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa talenty i trzeciemu jeden talent. Każdy otrzymał taką sumę, która odpowiadała jego umiejętnościom i zdolnościom. Talent w czasach Jezusa stanowił wartość 33 kg złota lub według innej rachuby 20 lat pracy przeciętnego robotnika. Ten, który otrzymał jeden talent nie otrzymał więc mało, jakby się mogło wydawać, został obdarowany, wyposażony ponad miarę, w ogromną ilość pieniędzy.
- Po długim czasie nieobecności i powrocie pana z podróży, słudzy zostali wezwani, aby się rozliczyć z otrzymanych talentów. Sługa, który otrzymał pięć talentów zaryzykował, zainwestował puszczając talenty w obrót i pomnożył je o kolejne pięć talentów. Ten, który otrzymał dwa talenty uczynił to samo i pomnożył je o kolejne dwa. Ten natomiast, który otrzymał jeden z lęku zakopał go w ziemi i nie pomnożył otrzymanego bogactwa. Słudzy, którzy podwoili otrzymane bogactwo od pana zostali pochwaleni za podjęte inwestycje i otrzymali nagrodę. „Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!”. Słowa te są pochwałą każdego człowieka, który dobrze przeżył życie, pomnażając otrzymane od Boga dary.
- Ostatni sługa, który otrzymał jeden talent zakopał go w ziemi, zmarnował łaskę otrzymaną od Boga, nie wykorzystał życiowej szansy. Człowiek w swojej wolności może Bogu powiedzieć „nie” i zakopać otrzymany od Boga talent. Jan Paweł II mówił do ludzi młodych na Westerplatte: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. To wezwanie i zachęta papieża by mierzyć wysoko i pragnąć świętości. Nie musimy zazdrościć innym, że mają więcej darów od Boga. Każdy został obdarowany ponad miarę i będzie rozliczony przed Bogiem z otrzymanej łaski.
Jakie talenty otrzymaliśmy od Boga? Czy potrafimy wymienić dziesięć szczególnych darów jakimi zostaliśmy obdarowani? Czy za te dary dziękujemy Bogu i czy staramy się je pomnożyć? A może z lęku i poczucia niskiej wartości, że otrzymaliśmy mało, zakopujemy w ziemi otrzymane dary?
Modlitwa końcowa
W rozmowie końcowej dziękujmy Bogu za otrzymane dary. Prośmy, aby nasze życie przynosiło dobre owoce.
Na zakończenie odmówić Ojcze nasz.
opracował: Jerzy Mordarski SJ
Fot. Anna Shvets, pexels.com