Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata. Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: Jak On może nam dać /swoje/ ciało do spożycia? Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił – nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.
J 6, 51-58

 

Modlitwa przygotowawcza Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały jego Boskiego Majestatu (CD 46).

Obraz do modlitwy Przedstawmy sobie Jezusa nauczającego tłumy Żydów. Wsłuchajmy się w słowa Jezusa o chlebie żywym, który zstąpił z nieba.

Prośba o owoc modlitwy Prośmy o zrozumienie tej wielkiej tajemnicy wiary, czym jest dla nas dar Eucharystii? Prośmy również, abyśmy stawali się coraz bardziej podobni do Jezusa Eucharystycznego, którego przyjmujemy w komunii świętej.

 

  1. Nauczanie Jezusa o Eucharystii nie było łatwe do przyjęcia dla Żydów. Wywołało opór, podziały, dyskusje, wiele pytań i wątpliwości. Jak On może nam dać swoje ciało do spożycia? Niezrozumienie wynikało z dosłownego przyjęcia słów Jezusa. Tymczasem spożywania Ciała i Krwi Syna Człowieczego jest zaproszeniem do bliskiej, intymnej relacji z Jezusem, której owocem w wieczności będzie życie wieczne. Czy słuchając słowa Jezusa o Eucharystii przeczuwamy, że jest to wielka tajemnica wiary? Czy uczestnicząc we Mszy św. karmimy się Ciałem Jezusa? Czy stajemy się podobni do Jezusa eucharystycznego, którego przyjmujemy w komunii świętej?

 

  1. W swoim nauczaniu o Eucharystii Jezus mówi dalej: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Jakie to ważne, aby nie tylko uczestniczyć w Eucharystii, być obecnym na Mszy św. niedzielnej lub w tygodniu, ale przede wszystkim karmić się Jego Ciałem, przyjmować żywego Jezusa do swojego serca. Spożywanie Ciała Pana Jezusa, jest zadatkiem życia wiecznego, uczty niebieskiej. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Spożywanie żywego Jezusa jest dostępnym dla nas codziennym pokarmem. Wystarczy, abyśmy uczestniczyli we Mszy św. i przyjmowali Go w komunii świętej. Nie ma innego pokarmu, który mógłby wypełnić tęsknotę serca człowieka niż Jezus eucharystyczny. Czy jesteśmy świadomi wielkiego daru Boga, który jest nam dany na wyciągnięcie ręki? Czy dziękujemy Bogu za dar Eucharystii, z którego w pełni możemy korzystać?

 

  1. Pokarm, który ofiarował nam Jezus jest zaproszeniem do uczty niebieskiej. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Na ziemi widzimy żywego Jezusa ukrytego pod postacią chleba i wina, ale w wieczności ujrzymy Go twarzą w twarz. Tę prawdę o żywej obecności Jezusa w Eucharystii wyraża znakomicie znana nam pieśń: Jezusa ukrytego mam w Sakramencie czcić, wszystko oddać dla Niego, Jego miłością żyć! On się nam daje cały, z nami zamieszkał tu; dla Jego Boskiej chwały, życie poświęćmy Mu! Wiarą ukorzyć trzeba zmysły i rozum swój, bo tu już nie ma chleba, to Bóg, to Jezus mój!

 

Modlitwa końcowa W rozmowie końcowej podziękujmy Jezusowi za dar Eucharystii. Prośmy, abyśmy z tego daru korzystali przyjmując Jezusa w komunii świętej. Prośmy również, abyśmy przyjmując Jezusa eucharystycznego stawali się do Niego podobni.

 

Na zakończenie odmówić Ojcze nasz.

opracował: Jerzy Mordarski SJ

Fot. Kreator obrazów DALL·E 3, bing.com