Dostępność terminów prosimy sprawdzać w zakładce Zgłoś się.
PROGRAM NA 2025 ROK
FUNDAMENT
- 8 – 13 stycznia 2025
- 4 – 9 lutego 2025
- 18 – 23 marca 2025
- 22 – 27 kwietnia 2025
- 13 – 18 maja 2025
- 10 – 15 czerwca 2025
- 10 – 15 lipca 2025
- 9 – 14 września 2025
- 7 – 12 października 2025
- 18 – 23 listopada 2025
- 2 – 7 grudnia 2025
ĆWICZENIA DUCHOWE [PO FUNDAMENCIE]
15 – 23 stycznia 2025 | I, II, III, T1 |
15 – 23 lutego 2025 | I, II, IV, T2 |
8 – 16 marca 2025 | I, II, III, T3 |
1 – 9 kwietnia 2025 | I, II, III, Synteza klasyczna |
20 – 28 maja 2025 | I, II, IV, T4 |
18 – 26 czerwca 2025 | I, II, III, T5 |
30 czerwca – 8 lipca 2025 | I, II, III, IV, T1 |
20 – 28 sierpnia 2025 | I, II, III, IV, Synteza klasyczna |
27 września – 5 października 2025 | I, II, III, IV, T2 |
14 – 22 października 2025 | I, II, III, IV, T3 |
8 – 16 listopada 2025 | I, II, III, IV, T4 |
9 – 17 grudnia 2025 | I, II, III, IV, T5 |
29 grudnia 2025 – 6 stycznia 2026 | I, II, III, IV, T6 |
[Na Syntezę klasyczną zapraszamy po odprawieniu 4. Tygodnia Ćwiczeń]
REKOLEKCJE TEMATYCZNE
(mogą w nich uczestniczyć osoby, które odprawiły przynajmniej Pierwszy i Drugi Tydzień Ćwiczeń duchownych, ale najlepiej odprawiać je już po skończeniu wszystkich Tygodni Ćwiczeń)
T1 – Bóg bliski – o. Jerzy Sermak SJ
Bóg, który w człowieku chce widzieć swój obraz i podobieństwo nieustannie zbliża się do nas. W Starym Testamencie czyni to przez dzieło stworzenia, a potem przez prowadzenie swego ludu do Ziemi Obiecanej. Prawo i Prorocy to najważniejsze znaki Boga zatroskanego o przymierze z ludźmi. W Nowym Testamencie Bóg zbliżył się do nas najpełniej, stając się w Chrystusie jednym z nas. W odpowiedzi oczekuje przyjęcia tej bliskości, jako najpewniejszej drogi do zbawienia. Rekolekcje mają nam pomóc zrozumieć, że nie tylko Bóg jest nam bliski, ale że i my możemy być bliżsi Jemu.
T2 – (nie) Przyjaciele Jezusa. – o. Maciej Konenc SJ
Już sam tytuł tych rekolekcji jest wieloznaczny. Przyjaciele-nieprzyjaciele. Będziemy rozważać, przyglądać się osobom Bliskim Jezusowi – szczególnie apostołom (ale nie tylko) – którzy byli Mu najbliżsi. Jak wyglądała ich relacja do Jezusa, wręcz ich przyjaźń, i jak to się stało, że w niektórych (ważnych!) sytuacjach zawodzą, stają się „nieprzyjaciółmi”. W ich postawach postaramy się odnaleźć siebie samych, aby jak to możliwe uniknąć takich „wpadek życiowych”. By nasz wybór Jezusa i Jego drogi był mocniejszy, stanowczy.
T3 – Jezus formuje uczniów i uczennice – o. Tadeusz Hajduk SJ
Pragniemy przeżyć te rekolekcje, jako doświadczenie Jezusa, który jest nami zainteresowany i pragnie z nami dzielić się swoim życiem, by nas przez to do siebie przybliżyć i przy okazji też czegoś nauczyć. Poszczególne sceny chcemy przeżyć z perspektywy apostołów i grupy kobiet galilejskich formowanych przez Jezusa: co widzą, co słyszą, jakie to w nich wywołuje odczucia, szczególnie do osoby Jezusa, czego od Niego się przy okazji uczą.
T4 – Spotkania z Panem Jezusem – o. Maciej Konenc SJ
Podczas tych rekolekcji będziemy towarzyszyć różnym osobom, które spotkały się z Panem Jezusem. Podczas modlitwy „zamienimy się” rolami z tymi osobami. To każdy z nas będzie miał osobiste spotkanie z Jezusem na modlitwie. Wiemy o tym z Ewangelii, że te niektóre spotkania nie zawsze były radosne i optymistyczne. My będziemy o tyle w lepszej sytuacji, że będziemy chcieli od naszych bohaterów uczyć się, nie popełniać ich błędów (jeżeli były) i wychodzić z każdej sytuacji optymistycznie na przyszłość. To będzie dla nas nadzieja.
T5 – Jan – syn gromu, którego Jezus umiłował – o. Tadeusz Hajduk SJ
Będziemy na tych rekolekcjach z apostołem Janem, umiłowanym uczniem Jezusa. Takie określenie nadaje sobie on sam w swojej ewangelii. Pozostali ewangeliści nie nazywają go w ten sposób, lecz mówią o nim i jego bracie Jakubie; boanerges tzn. synowie gromu. Kontemplując jego relację z Jezusem będziemy starali się pogłębiać naszą otwartość na uczenie się w szkole Jezusa.
T6 – Miłość Jezusa wolna od odczuć jakie wzbudza – o. Tadeusz Hajduk SJ
Miłość jest motywem działania Jezusa i Jezus jest wolny od odczuć jakie wzbudza Jego działanie i postawa.Pragniemy przeżyć ten czas rekolekcji, jako doświadczenie Jezusa, który pragnie z nami dzielić się swoim życiem, by nas przez to do siebie przybliżyć i przy okazji też czegoś nauczyć. On zaprasza nas w tym czasie rekolekcji, by uczyć się od Niego jak kochać drugiego człowieka. Miłość ta dotyczy zarówno osób bliskich, jak i spotykanych będących w potrzebie jak i osób wrogo do Niego nastawionych. A jednocześnie chcemy uczyć się od Niego jak być wolnym od odczuć czy też opinii osób negujących Jego postawy oraz wolnym od odbioru Jego postaw przez osoby Mu bliskie, które pewnych Jego postaw mogą nie rozumieć i nawet przeżywać boleśnie.
SESJA WEEKENDOWA POŁĄCZONA Z WYPOCZYNKIEM
- 24 – 30 października 2025
Jezus ludzkim sercem kochał – o. Tadeusz Hajduk SJ
Dobry Pasterz okazał swojąmiłość nie tylko ofiarując ludziom dar zbawienia, ale także dzieląc ich życie; Słowo, które stało się „ciałem” (por. J 1, 14), pragnęło poznać ich radości i cierpienia, doświadczyć ich trudów, łagodzić ich udręki, doznawać tych samych uczuć. (…) Jezus Chrystus, który żył jako człowiek wśród ludzi i razem z nimi, jest najwyższym, najprawdziwszym i najdoskonalszym urzeczywistnieniem człowieczeństwa [PDV 72]. Będziemy więc starali się przyglądać człowieczeństwu Jezusa, dzielącego z nami nasze ludzkie radości i cierpienia, trudy i udręki, doznającego tych samych co my uczuć. I tak będziemy chcieli, by się przez te kontemplacje kształtowało się nasze oblicze.
Propozycja składa się w dwu części:
1) Sesja skupieniowa na podany temat [od piątku godz. 17.00 do niedzieli godz. 12.00];
2) możliwość wypoczynku [od niedzieli godz. 12.00 do czwartku godz.12.00; wypoczynek można samemu sobie zorganizować albo skorzystać z propozycji wycieczek z prowadzącym sesję: w poniedziałek, wtorek i środę].
Można skorzystać tylko z pierwszej części albo z obydwu.
SESJE WEEKENDOWE
- 28 – 30 marca 2025
Wstyd – lęk o własną godność – Bożena Morawska, Danuta Bomba, Paweł Berwecki SJ
Wstyd jest naturalny i potrzebny dla naszego rozwoju. Może jednak stać się wstydem nadmiernym, zawładnąć nami, zniewalać nas. W czasie sesji będziemy odwoływać się do duchowości i psychologii, by lepiej rozumieć wstyd i by odzyskiwać poczucie godności, które nadmierny wstyd nam zabiera. Będziemy odróżniać wstyd konstruktywny, zdrowy od wstydu destrukcyjnego, toksycznego. Przypatrzymy się źródłom wstydu toksycznego i jego konsekwencjom. Spróbujemy rozpoznać maski, za pomocą których ukrywamy wstyd. Rozpoczniemy (albo będziemy kontynuować) drogę oswajania wstydu i drogę odkrywania godności dziecka Bożego. Doświadczymy jak na tej drodze pomocne jest otwarcie swojego serca w spotkaniu z Bogiem i człowiekiem oraz wsparcie grupy. Sesja odbędzie się w klimacie skupienia, modlitwy, ale będzie też czas na rozmowy indywidualne z prowadzącymi oraz prace w grupach. Sesja przeznaczona jest dla DDA i DDD. Ze względu na charakter warsztatowy ilość miejsc jest ograniczona do 35. Sesja trwa od piątku godz. 17.00 do niedzieli godz. 12.00.
- 11 – 13 kwietnia 2025
Oręż do walki duchowej – O. Tadeusz Hajduk SJ
Punktem wyjścia dla sesji – i dla poruszanych w niej tematów – są słowa św. Jana Pawła II zawarte w jego rozważaniach przed modlitwą «Anioł Pański» w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w 2002 r. Naucza tam Ojciec Święty tak: Kościół, doświadczony nauczyciel ludzkości i świętości, podsuwa nam dawne i wciąż nowe narzędzia codziennej walki z podszeptami złego: są nimi modlitwa, sakramenty, pokuta, uważne słuchanie słowa Bożego, czujność i post. [Sesja była wygłoszona w 2011 roku w Centrum Duchowości w Częstochowie] Po sesji jest możliwość zostania na indywidualnym wypoczynku aż do śniadania w Wielką Środę 16 kwietnia.
REKOLEKCJE KAPŁAŃSKIE
- 25 – 28 listopada 2025 – o. Jerzy Sermak SJ
WĘDROWANIE Z BOGIEM
Propozycja zawiera codzienne wycieczki z prowadzącym ojcem (wyjazd zamówionym busem po śniadaniu i powrót na obiadokolację). Formacja duchowa odbywa się przed śniadaniem i po kolacji i jej forma zależy od prowadzącego [eucharystia, krótka adoracja, wspólna modlitwa lub konferencja duchowa].
- 2 – 8 czerwca 2025 – o. Edward Czaja SJ
- 29 lipca – 4 sierpnia 2025 – o. Jacek Poznański SJ
- 1 – 7 września 2025 – o. Maciej Konenc SJ
MOŻLIWOŚĆ INDYWIDUALNEGO WYPOCZYNKU I MODLITWY
Taka forma pobytu jest możliwa w okresie kiedy nie ma grupy odprawiającej rekolekcje. Prosimy tego typu pobyt uzgadniać telefonicznie z o. Dyrektorem Tadeuszem Hajdukiem SJ (tel. 797 907 702).