Słuchać uważnie Jezusa
Lecz powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w [jeden] policzek, nadstaw mu i drugi. Jeśli bierze ci płaszcz, nie broń mu i szaty. Daj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje. Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie! Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to dla was wdzięczność? Przecież i grzesznicy miłość okazują tym, którzy ich miłują. I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to dla was wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to dla was wdzięczność? I grzesznicy grzesznikom pożyczają, żeby tyleż samo otrzymać. Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka, i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Łk 6, 27-38
Modlitwa przygotowawcza
Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały jego Boskiego Majestatu (CD 46).
Obraz do modlitwy
Przedstawmy sobie Jezusa nauczającego tłumy ludzi. Wsłuchajmy się w słowa jakie wypowiada Jezus.
Prośba o owoc modlitwy
Prośmy, abyśmy umieli słuchać mówiącego do nas Boga, pokochali Jego słowo i żyli tym słowem w codzienności naszego życia.
Punkty pomocne do modlitwy:
1. Najważniejsze przykazanie, miłości Boga i bliźniego jak siebie samego, rozpoczyna się od wezwania do słuchania: „Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz, Pan jest jeden” (Mk 12, 29). Podobnie rozpoczyna się rozważany fragment Ewangelii: Lecz powiadam, wam którzy słuchacie. Zadaniem człowieka wierzącego jest słuchanie Boga, który mówi. Aby przyjąć dobrą nowinę zawartą w słowie Bożym trzeba uważnie słuchać słów Jezusa. Mówi się o sztuce słuchania drugiego człowieka w czasach naznaczonych działaniem i aktywizmem. Ale to samo odnosi się do naszej relacji do Boga. Nieumiejętność słuchania drugiego człowieka jest nieumiejętnością słuchania Boga, który do nas mówi.
Czy modląc się słuchamy Boga i Jego słowa czy tylko mówimy do Boga? Czy staramy się usłyszeć to co Bóg do nas mówi, aby hojnie na Jego słowo odpowiedzieć? Jak słuchamy drugiego człowieka? Czy zamiast słuchać tego co chce nam powiedzieć bliźni nie przytłaczamy go swoimi radami i pouczeniami?
2. Z pewnością chcielibyśmy żeby ludzie traktowali nas dobrze i z szacunkiem. A czujemy się źle jeżeli tego szacunku zabrakło i ktoś potraktował nas „z góry”. Takich sytuacji gdzie doświadczyliśmy w relacji z drugim człowiekiem upokorzenia nie brakuje. One nas zniechęcają i odbierają nam chęci czynienia dobra. Dlatego Jezus podaje nam ważną zasadę jaką winniśmy kierować się w życiu: Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie! Po tej zasadzie Jezusa przytacza wiele konkretnych przykładów jak można tym słowem żyć w codzienności.
Czy bierzemy na serio słowa Jezusa żeby w relacji do drugiego człowieka stosować tą samą miarę jaką chcielibyśmy żeby inni stosowali do nas? A może jest tak, że chcielibyśmy żeby inni w stosunku do nas byli życzliwi, uprzejmi, dyspozycyjni, pomagający a sami niechętnie okazujemy bliźnim te postawy?
3. Odmawiając modlitwę „Ojcze nasz” wypowiadamy słowa: „I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. Te słowa powtarzamy codziennie, ale czy wsłuchujemy się w to co wypowiadamy i żyjemy tym wezwaniem na co dzień? Z jaką radością wychodzimy od konfesjonału kiedy słyszymy, że Bóg nam odpuścił grzechy. Ale taką samą postawę: miłosierdzia, przebaczenia, nie potępiania winniśmy okazać naszym bliźnim. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone.
Modlitwa końcowa
W rozmowie końcowej dziękujmy Jezusowi za jego słowa życia zawarte w Ewangelii i prośmy Maryję, aby uczyła nas uważnego słuchania słów Jezusa, zachowywania ich w sercu i życia tym słowem na co dzień. Na zakończenie odmówmy Ojcze nasz.
o. Jerzy Mordarski SJ