A widząc tłumy ludzi, litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni, jak owce nie mające pasterza. Wtedy rzekł do swych uczniów: żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Wtedy przywołał do siebie dwunastu swoich uczniów i udzielił im władzy nad duchami nieczystymi, aby je wypędzali i leczyli wszystkie choroby i wszelkie słabości. A oto imiona dwunastu apostołów: pierwszy Szymon, zwany Piotrem, i brat jego Andrzej, potem Jakub, syn Zebedeusza, i brat jego Jan, Filip i Bartłomiej, Tomasz i celnik Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Tadeusz, Szymon Gorliwy i Judasz Iskariota, ten, który Go zdradził. Tych to Dwunastu wysłał Jezus, dając im następujące wskazania: Nie idźcie do pogan i nie wstępujcie do żadnego miasta samarytańskiego! Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela. Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy! Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie!
Mt 9,36 – 10,8

Modlitwa przygotowawcza
Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały jego Boskiego Majestatu (CD 46).

Obraz do modlitwy
Przedstawmy sobie Jezusa wysyłającego z misją apostolską swoich uczniów. Wsłuchajmy się w skazania jakie Jezus udziela swoim uczniom.

Prośba o owoc modlitwy
Prośmy, abyśmy z radością podjęli się misji zleconej nam przez Pana.

  1. Obraz owiec bez pasterza przedstawia nam współczesne zapotrzebowanie na uczniów Jezusa, którzy byliby gotowi poświęcić się misji głoszenia słowa Bożego. Trzeba zobaczyć te tłumy ludzi zagubionych i poszukujących Boga, i Jezusa patrzącego na nie z miłością. Trzeba również wsłuchać się w największe głody i tęsknoty współczesnego człowieka. Pośród różnych pragnień, tym największym jest pragnie żywego Boga. Wyraził to św. Augustyn: „Niespokojne jest serce człowieka, dopóki nie spocznie w Bogu”

Jakże aktualne są słowa Jezusa: „żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo”. Nasze czasy naznaczone są brakiem powołań kapłańskich i zakonnych i dlatego winniśmy gorąco prosić Pana, aby nie zabrakło ludzi młodych gotowych poświęcić wszystko dla Boga i Jego misji. To wołanie o apostołów Pana jest skierowane również do nas, abyśmy byli gotowi, niezależnie od rodzaju powołania, głosić Jezusa w miejscu, które nam wyznaczył.

2.  Wsłuchując się w imiona uczniów Jezusa możemy zauważyć zróżnicowanie osobowości i charakterów. Do tego grona należą grzesznicy, ludzie różnych zawodów i stanów. Nie jest to wspólnota ludzi nieskazitelnych, doskonałych, czystych. Wśród dwunastu jest również Judasz zdrajca. Nie został on powołany do zdrady Jezusa, lecz sam z wolnego wyboru wybrał zdradę. To co łączy dwunastu Apostołów to osoba Jezusa, który ich wybrał i powołał. „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili” (J 15 16). My też należymy do grona wybranych uczniów Jezusa. Jedni powołani zostali do małżeństwa inni do kapłaństwa lub życia zakonnego. To Jezus nas łączy w jedną wspólnotę Kościoła Powszechnego. Czy czuję się częścią Kościoła i czy jestem gotowy na to, aby Jezus mnie posłał?

3. Wspólnota Kościoła winna nieustannie nasłuchiwać i rozeznawać potrzeby współczesnego człowieka i na nie odpowiadać. Jesteśmy posłani do owiec zagubionych, które często nie są nam przychylne, wręcz wrogo nastawione. I to tam mam głosić dobrą nowinę o królestwie Bożym słowami i czynami. „Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy! Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie!” Jak odczytujemy te słowa Jezusa w naszej lokalnej społeczności Kościoła? Winniśmy nieustannie pytać się na modlitwie do czego wzywa nas Jezus i co jest naszą misją dzisiaj, którą tylko my możemy wypełnić.

Modlitwa końcowa:

W rozmowie końcowej prośmy Jezusa, abyśmy byli gotowi do drogi razem z Nim, aby głosić królestwo Boże zagubionym owcom.
Na zakończenie odmówić Ojcze nasz.

Jerzy Mordarski SJ