ZRÓB SOBIE TEST

 

Lista cech obecna przy wzorcach przemocowych

 

  1. Aby przykryć nasz lęk wobec ludzi, a także strach przed izolacją, sami niestety staliśmy się silnymi autorytetami, osobami, które odstraszają innych i doprowadzają ich do wycofywania się.
  2. Aby uniknąć zaplątania i uwikłania się w relacjach z innymi ludźmi oraz utracenia własnej tożsamości w tym procesie, staliśmy się bezwzględnie samowystarczalni. Gardzimy aprobatą innych.
  3. Naszą złością i groźbą poniżającej krytyki odstraszamy inne osoby.
  4. Dominujemy nad innymi i porzucamy ich, zanim oni porzucą nas lub całkowicie unikamy wszelkich relacji z osobami o osobowości zależnej. Aby uniknąć zranienia, izolujemy się i odcinamy od innych, tym samym porzucając samych siebie.
  5. Przeżywamy swoje życie z pozycji prześladowcy. W ważnych dla nas relacjach przyciągamy osoby, które możemy manipulować i kontrolować.
  6. Jesteśmy nieodpowiedzialni i egocentryczni. Nasze nadmuchane poczucie własnej wartości i ważności uniemożliwia nam zobaczenie naszych braków i niedoskonałości.
  7. Gdy inni próbują bronić swoich praw powodujemy, że czują się winni.
  8. Hamujemy własny strach poprzez tłumienie uczuć i pozostawanie w emocjonalnym „odrętwieniu”.
  9. Nienawidzimy osób, które „grają” ofiary i błagają o ratunek.
  10. Zaprzeczamy temu, że zostaliśmy zranieni i tłumimy nasze emocje poprzez dramatyczne wyrażanie naszych „pseudo” (udawanych) uczuć.
  11. Aby chronić siebie przed samokaraniem się za niepowodzenie w „uratowaniu” własnej rodziny, projektujemy nienawiść do samych siebie na innych, karając ich zamiast siebie.
  12. Aby poradzić sobie z ogromnym ciężarem uczucia straty, którego źródłem jest rodzinne porzucenie szybko wycofujemy się z relacji, które zagrażają naszej „niezależności” (nie za blisko).
  13. Zaprzeczamy, że rodzinna dysfunkcja miała na nas wpływ bądź odrzucamy sam fakt istnienia dysfunkcji w naszej rodzinie, lub to, że zinternalizowaliśmy jakąkolwiek destrukcyjną postawę czy zachowanie pochodzące z naszej rodziny.
  14. Swoim zachowaniem staramy się pokazać, że w żaden sposób nie jesteśmy podobni do tych, którzy nas wychowali – ludzi o osobowości zależnej.

Źródło: „The Complete Picture” – 22 Krajowa Konwencja DDA, Fullerton 2008

ddalodz.pl/teksty-dda/lustrzana-lista-przeciwienstw-dda-czyli-inna-lista-cech-dda/

 

CZYM JEST WSPÓLNOTA ANONIMOWYCH PRZEMOCOWCÓW?

 

Wspólnota Anonimowych Przemocowców, podobnie jak i inne wspólnoty dwunastokrokowe bazuje na bogatym doświadczeniu Anonimowych Alkoholików. Używamy Dwunastu Kroków i Dwunastu Tradycji przyjętych ze wspólnoty AA, jako podstawy naszego programu zdrowienia oraz jako naszego przewodnika do przeżywania jednego dnia.                                                                                          

Anonimowi Przemocowcy skupiają mężczyzn i kobiety, których celem jest uwolnienie się od przymusu eliminowania kogokolwiek ze swego otoczenia. Wspólnie z pogodą ducha poznajemy i uczymy się żyć z naszym uzależnieniem i jego wzorcami, konstruktywnie zmieniając nasze życie.

Wspólnota Przemocowców Anonimowych unika wdawania się w dyskusje polityczne, religijne, ekonomiczne i inne, a jedynym jej celem jest wyzwolenie się jej członków z nałogu eliminowania w myśli, w słowie, geście lub czynie jakiejkolwiek istoty ludzkiej.

Minęło wiele lat w szamotaninie, lęku i niepewności aż do czasu, kiedy dzięki łasce Siły Wyższej zobaczyliśmy i uznaliśmy istotę naszych błędów. Okazało się, że ogrom nieszczęść zadawanych innym i sobie wynikał z chorobliwych nawyków.

Teraz, kiedy stało się to jasne, za przyzwoleniem Siły Wyższej staramy się trwać w prawdzie, zrobić gruntowny obrachunek moralny, zadośćuczynić, gdy będzie to możliwe oraz nieść nasze posłanie innym, którzy jeszcze cierpią wskutek swojej dolegliwości. Jest nam potrzebna do tego determinacja i najwyższa dokładność, gdyż musimy pamiętać, że mamy do czynienia z wrogiem podstępnym, najtrudniejszym do wykrycia i uznania go za dominujący w naszym życiu: z przymusem osądzania i eliminowania bliźnich. Jest to wróg, który wniknął bardzo głęboko w nasze życie, stając się częścią naszej osobowości, działania i postrzegania. Jest to wróg niebezpieczny dla tych, którzy są wokół nas i dla nas samych. A przecież Siła Wyższa nie chce niczyjej zguby, a istoty ludzkie są stworzone dla siebie nawzajem.

Uwierzyliśmy, że głównym błędem jaki zapędził nas w tę sytuację bez wyjścia, jest tłumienie w sobie najtajniejszych sekretów naszego serca. Błędy mogą być wyznane i skutecznie wymazane, tworząc z nas nowe stworzenia, radosne i czyste. Ale nie może zabraknąć głębokiej i długofalowej refleksji nad nimi, choć stały się już one być może przeszłością w naszym życiu.                                                              

Nieuleczalny i niemożliwy do pozbycia się nałóg eliminowania, innych poprzez zdecydowaną wytrwałość w drążeniu go, stanie się ujarzmiony i nie będzie przeszkadzać nam w naszym dalszym dynamicznym rozwoju duchowym i przywracaniu utraconego ładu społecznego wokół nas i w nas.

Osoby, które w dorosłym życiu stosują przemoc doznawały jej najczęściej w dzieciństwie. Niektórzy z nich to ofiary przemocy

  • fizycznej (bicie, głodzenie, oparzenie…)
  • psychicznej (wyzwiska, straszenie, grożenie, zamykanie w ciemnych lub zimnych pomieszczeniach…)
  • seksualnej (bardzo często ze strony osoby najbliższej i nie tylko…)
  • skrajnego zaniedbania.

 Wśród sprawców przemocy są również osoby, będące świadkami przemocy w rodzinie – w dzieciństwie same nie były krzywdzone, ale były świadkami jak np. ojciec znęca się nad matką, jak matka bije ich rodzeństwo, itp. Wśród sprawców przemocy są także osoby, które nigdy nie doznały przemocy, nie były ani jej ofiarami ani świadkami, a mimo to stosują przemoc wobec innych ludzi.

 

GDZIE UZYSKAĆ POMOC?

 

 

anonimowiprzemocowcy.pl

pl-pl.facebook.com/pages/category/Community/AnonimowiPrzemocowcy-417162365374683

niebieskalinia.pl

po-moc.pl/pl

violenceanonymous.org (US)