II. POZYTYWNE DOŚWIADCZENIA BOGA

             Na koniec chciałbym wymienić krótko pozytywne doświadczenia Boga, które są szczególnie pomocne i skuteczne do  owocnego i szczęśliwego życia.

            1. Bóg, Dobry Stwórca, Który stworzył każdego człowieka zarówno mężczyznę, jak i kobietę na swój wzór i podobieństwo i pragnie podarować im pełnię życia, miłości i szczęścia. Szczególnie dla ludzi o słabym poczuciu własnej wartości i nadmiernej nieufności, ważne jest zrozumienie, że są w całkowity sposób akceptowani przez Boga i stworzeni na Jego wzór i podobieństwo. Świadomość, że zostałem stworzony przez Boga, który pragnie, abym był sobą ze wszystkimi moimi możliwościami i słabościami może pomóc nam znacznie w akceptacji życia. To bezwarunkowe Boże tak pozwala powoli przeciwstawiać się powstałej w dzieciństwie nieufności.

            Świadomość, że Bóg mieszka i żyje we mnie może obdarować mnie nowym poczuciem własnej wartości i sensu życia, w którym będzie odczuwalna moja nieograniczona godność.

            W tym procesie może pomóc medytacja na Rdz 1; Ps 139 a także medytacja nad otrzymanym sakramentem chrztu św.

            2. Bóg, Dobry Pasterz, Który towarzyszy ludzkiemu życiu i chroni je. Wyobrażenie Boga jako Dobrego Pasterza wzbudza zaufanie i jest zbawienne dla ludzi, którzy określają swoje dzieciństwo i życie w kategoriach odrzucenia, wykorzystywania itd.

            W tym kontekście znaczącą rolę odgrywa Ps 23. Dobry pasterz prowadzi ludzi i towarzyszy im na ich własnej drodze życiowej, tak, że mogą samodzielnie i bez obaw kroczyć przed siebie. Jako Dobry Pasterz, Bóg obdarza człowieka poczuciem orientacji i sensu życia, obdarowuje radością i pełnią życia oraz prowadzi przez wszystkie ciemne doliny.

            Dobrym Pasterzem jest Jezus, który troszczy się o każdą zagubioną owcę i ofiaruje za owce (= za mnie) swoje życie (Łk 15, 1nn; J 10, 1nn).

            3. Bóg jako macierzyński Ojciec. To doświadczenie Boga jest szczególnie ważne dla wszystkich, którzy wynieśli z dzieciństwa negatywny obraz własnego ojca, a następnie przenieśli ten obraz na Boga. Poprzez spotkanie z dobrym Bogiem Ojcem mogą stopniowo doświadczyć i nauczyć się odróżniać obraz własnego ojca i Boga Ojca. Ponadto mogą doświadczyć, że Bóg nie jest tyranem i karzącym despotą, ale macierzyńskim, życzliwym, czułym i miłosiernym Ojcem, który chce szczęścia swoich dzieci.

            Sam Jezus nazywa Boga swoim Ojcem aż 170 razy. Słowo to przejęte ze słownictwa rodzinnego budzi uczucie bliskości, ufności, bezpieczeństwa, pewności i szacunku. W odniesieniu do Boga wyraża nie tylko pierwiastek męski, ale również żeński, matczyny. Bóg jest ojcem i matką, ale też Kimś, kto przekracza te ludzkie sposoby obrazowania.

            Najlepszym obrazem do medytacji miłosierdzia i miłości Boga jest przypowieść o synu marnotrawnym (Łk 15, 11nn). Przypowieść ta prowadzi do poczucia bezpieczeństwa i pewności. Człowiek może poczuć się, jak w łonie matki, ogarnięty bezwarunkową akceptacją i miłością Ojca.

            4. Bóg, który cierpi wraz z człowiekiem. W procesie pracy nad swoją przeszłością i zgodą na nią ważny jest obraz Boga współczującego. W ST mamy obraz Boga Jahwe, który wzruszony cierpieniem i nędzą swego ludu, boleje wraz z nim (Wj 2, 23; 3, 7; Iz 52n; 63). W NT ucieleśnieniem litości i współczucia Boga dla człowieka jest Jezus. Jezus jest wzruszony ludzką niedolą i poprzez liczne uzdrowienia i Ewangelię pochyla się ciągle nad człowiekiem. W Jezusie Bóg wszedł w każde cierpienie i niedolę człowieka. Odkrycie współczującego Jezusa i powierzenie mu swego cierpienia i bólu jest pierwszym krokiem na drodze wiary we własne z – martwych – wstanie i nabyciem odwagi do życia.

       Opracował (na podstawie: m.in.: Frielingsdorf Karl, Demoniczne obrazy Boga): Stanisław Biel SJ