Rozpoznać i czynić
Ostatnią uwagą dotyczącą tego, jak mogę rozpoznać, że nadszedł właściwy moment na podjęcie mojej decyzji jest następująca: „dojrzała decyzja” prowadzi, tak, nawet przynagla do czynu, do działania zgodnie z tym, jak zostało zdecydowane. Rozważanie i rozeznawanie są nakierowane na decydowanie; decyzja, a więc to, co zostało rozpoznane jako dla mnie właściwe i co zostało podjęte, jest z kolei nakierowana na czynienie. Rozpoznawać i czynić są komplementarne, wzajemnie się wspierają. Jezus powiedział przecież: „Kto czyni to, co mówię, rozpozna, że pochodzi to od Boga” (Jn 7, 17). Musimy się troszczyć o to, abyśmy znaleźli działanie odpowiadające sytuacji życiowej, w której się znajdujemy. Wtedy czyn będzie prowadził nas do nowego poznania, a rozbudzone poznanie do lepszego czynienia (Romano Guardini). Radykalność stwierdzenia „wszystko albo nic” bardziej blokuje, a nawet niszczy niż czynienie tego, co teraz już może być uczynione. Bóg pozwala na wzrost. Bóg dopuszcza czas wzrastania.
Oddajmy ostatnie słowo w tej sprawie świętemu Ignacemu. Odradza nam on w czasie „strapienia”, a więc w czasie „zamieszania i ciemności duszy”, właśnie, w czasie nie-zadowolenia, abyśmy zmieniali wyznaczoną sobie drogę. Dokładnie wtedy winniśmy trzymać się mocno dobrze kiedyś podjętej decyzji. W takim bowiem stanie strapienia jesteśmy bardziej poruszani przez „złego ducha”, który nie chce dopuścić, abyśmy znaleźli i szli drogą, która prowadzi do tego, co słuszne (ĆD 318). Przeciwnie później, przy „spokojniejszej pogodzie”, w czasie duchowej stabilności albo „zadowolenia pełnego pokoju”, winniśmy przemyśleć doświadczenia zebrane w takim „niespokojnym czasie” i możemy wyciągnąć jakieś korzyści dla naszego procesu znajdowania właściwej decyzji w przyszłości. Edyta Stein wyraziła to, co tutaj mam na myśli trafnie i pięknie: „Radość jest znakiem tego, że nie jesteśmy już daleko od prawdy naszego życia (veritas vitae meae, jak mówi św. Tomasz z Akwinu – dodatek autora), od drogi do celu przeznaczonej dla nas.”
Tłumaczył: o. Jacek Poznański SJ
Oryginał: Johannes G. Gerhartz, „Gelassene Zufriedenheit. Über den rechten Moment sich zu entscheiden“, w: Geist und Leben 81/6 (2008), ss.401-405.
[1] Por. St. Kiechle, Sich entscheiden, Würzburg 2004.
[2] Por. Św. Ignacy z Loyoli, Ćwiczenia Duchowne, nr.314-336.
[3] Por. St. Kiechle, Sich entscheiden, przypis 1, ss.27-30.