W miejscach świętych

Przetłumaczona na 2403 języki świata Biblia jest księgą, która najlepiej i najprościej odzwierciedla mistykę miejsc świętych. Ogromny powód do radości mają ci, których udziałem stało się odwiedzenie kraju, będącego bezpośrednim świadkiem wydarzeń biblijnych. Książka „W miejscach świętych” przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców. Przemówi nie tylko do tych, którzy „na własnej skórze” doświadczyli bezpośrednich – i zarazem trudnych do opisania słowami – wrażeń z miejsc świętych, ale również ubogaci każdego, kto w jakikolwiek sposób czuje się związany z ziemią biblijną.

 Stanisław Biel w swojej relacji skupia się na miejscach, gdzie bez wątpienia da się odczuć Bożą łaskę (do większości z nich pielgrzymował osobiście). Rozpoczynając od ziemi patriarchów (Mamre, Moria, Jabbok, Nebo, Karmel, Równina Cyprysów), prowadzi czytelnika poprzez czasy publicznej działalności Jezusa (Betlejem, Nazaret, Betania Zajordańska, Macheront, Tabgha, Cezarea Filipowa, Gedara i Geraza), aż do siedmiu kościołów doskonale znanych z Apokalipsy (Efez, Smyrna, Pergamon, Tiatyra, Sardes, Filadelfia i Laodycea).

 Podczas lektury przestają być tajemnicą złożone pojęcia, takie jak: „In Gallicantu”, „Mensa Christi” i „Dominus Flevit”. Czytelnik ma okazję podążyć śladami Matki Najświętszej aż do Abu Gosh, gdzie na fundamentach bizantyjskiej bazyliki z piątego wieku góruje zbudowany przez Francuzów kościół, dedykowany „Pannie Maryi – Arce Przymierza”. W wędrówce przez wieki spocznie także u grobów znanych świętych: Piotra, Pawła, Jakuba, Jana i Filipa.

Wszystkie miejsca biblijne zostały szczegółowo opisane oraz zamieszczone na mapce. Rys historyczny poparto odpowiednimi fragmentami biblijnymi. Całości dopełniają autorskie wyjaśnienia i przemyślenia Stanisława Biela oraz pytania pozwalające czytelnikowi głębiej przeżyć analizowane treści (taki sposób ujęcia zagadnienia zalicza go do medytacji). Wybrana bibliografia nadaje lekturze charakteru naukowego.

 Opublikowana nakładem Wydawnictwa WAM książka „W miejscach świętych”, została napisana w sposób ciekawy, prosty i przystępny. Przejście ścieżkami zaproponowanymi przez autora (od Księgi Rodzaju do Apokalipsy), pozwala czytelnikowi „oczyma duszy” zobaczyć wszystko to, co dokonało się w „Ziemi Pana”, a co miało pośredni i bezpośredni wpływ na dokonane dzieła zbawcze. Pomimo tego, że jest to literatura specjalistyczna, skorzystają z niej nie tylko kapłani i katecheci. Z powodzeniem posłuży wszystkim pragnącym doświadczyć Boga miłującego człowieka.

Danuta Szelejewska/Granice.pl