Dostępność terminów prosimy sprawdzać w zakładce „Zgłoś się”.

PROGRAM NA 2024 ROK


FUNDAMENT

  • 9 – 14 stycznia 2024
  • 3 – 8 lutego 2024
  • 19 – 24 marca 2024
  • 16 – 21 kwietnia 2024
  • 21 – 26 maja 2024
  • 4 – 9 czerwca 2024
  • 11 – 16 lipca 2024
  • 10 – 15 września 2024
  • 15 – 20 października 2024
  • 5 – 10 listopada 2024
  • 3 – 8 grudnia 2024

 

ĆWICZENIA DUCHOWE [PO FUNDAMENCIE]

 

20 – 28 stycznia 2024

I, II, III, IV, T1

20 – 28 lutego 2024

I, II, III, T2

9 – 17 marca 2024

I, II, III, T3
6 – 14 kwietnia 2024 I, II, IV, Synteza klasyczna

11 – 19 maja 2024

I, II, IV, T4

19 – 27 czerwca 2024

I, II, III, IV, T5

1 – 9 lipca 2024

I, II, III, IV, T6
20 – 28 sierpnia 2024 I, II, III, IV, Synteza klasyczna

28 września – 6 października 2024

I, II, III, IV, T1
22 – 30 października 2024 I, II, III, IV, T2

16 – 24 listopada 2024

I, II, III, IV, T3

10 – 18 grudnia 2024

I, II, III, IV, T4

28 grudnia 2024 – 5 stycznia 2025

I, II, III, IV, T5

[Na Syntezę klasyczną zapraszamy po odprawieniu 4. Tygodnia Ćwiczeń]

 

REKOLEKCJE TEMATYCZNE

(mogą w nich uczestniczyć osoby, które odprawiły przynajmniej Pierwszy i Drugi Tydzień Ćwiczeń duchownych, ale najlepiej odprawiać je już po skończeniu wszystkich Tygodni Ćwiczeń)

 

T1 Śladami św. Pawła – o. Jerzy Mordarski SJ

„Człowiek naszych czasów chętniej słucha świadków, aniżeli nauczycieli; a jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami” (Paweł VI). Takim świadkiem wiary i gorliwości apostolskiej jest dla nas św. Paweł. Podążając jego śladami będziemy przyglądać się jego drodze wiary, aby lepiej zrozumieć historię własnego życia i osobistego powołania.

T2 Piotr Apostoł – od słabości do wielkości – o. Tadeusz Hajduk SJ

Będziemy w tych rekolekcjach z apostołem Piotrem, nazwanym przez Jezusa Opoką, na której zbuduje Kościół, ale i zgromionym słowami: „zejdź mi z oczu szatanie”. Zobaczymy dojrzewanie Piotra formowanego przez Jezusa aż do przełomu, który nastąpi po Zmartwychwstaniu i przy Zesłaniu Ducha Świętego. Od Piotra chcemy się uczyć naszego dojrzewania w relacji do Jezusa i w misji jaką On sam nam powierza.

T3 Jezu prowadź – o. Jerzy Sermak SJ

Rekolekcje nie są tylko czasem, w którym uświadamiamy sobie, że przez życie kroczymy drogą, którą nas prowadzi Jezus, ale to również wsłuchiwanie się w to, czego On od nas oczekuje i jak chce się nami na tej drodze posługiwać. W czasie tych rekolekcji skoncentrujemy się na przypomnieniu sobie ewangelicznych pouczeń i wskazań, które pomogą nam spojrzeć na siebie i zapytać czy widzimy w nich tylko surowe zakazy i nakazy, czy też znaki Bożej miłości i troski o nasze zbawienie.

T4 Z Maryją przy Jezusie o. Tadeusz Hajduk SJ

O Maryi dowiadujemy się niewiele z ewangelii, ale to co tam znajdujemy jest dla nas jak zawsze najważniejsze. W tych rekolekcjach będziemy kontemplowali jej relację z Jezusem od poczęcia do wniebowstąpienia. Zobaczymy jak z matki staje się wychowawczynią, a potem uczennicą swego Syna. Stanie się tak Maryja naszą wychowawczynią ale i od Jezusa razem z nią będziemy się uczyli Jego postaw.

T5 (nie)Przyjaciele Jezusa – o. Maciej Konenc SJ

Już sam tytuł tych rekolekcji jest wieloznaczny. Przyjaciele-nieprzyjaciele. Będziemy rozważać, przyglądać się osobom Bliskim Jezusowi – szczególnie apostołom (ale nie tylko) – którzy byli Mu najbliżsi. Jak wyglądała ich relacja do Jezusa, wręcz ich przyjaźń, i jak to się stało, że w niektórych (ważnych!) sytuacjach zawodzą, stają się „nieprzyjaciółmi”. W ich postawach postaramy się odnaleźć siebie samych, aby jak to możliwe uniknąć takich „wpadek życiowych”. By nasz wybór Jezusa i Jego drogi był mocniejszy, stanowczy.

T6 Jezus formuje uczniów i uczennice – o. Tadeusz Hajduk SJ

Pragniemy przeżyć te rekolekcje, jako doświadczenie Jezusa, który jest nami zainteresowany i pragnie z nami dzielić się swoim życiem, by nas przez to do siebie przybliżyć i przy okazji też czegoś nauczyć. Poszczególne sceny chcemy przeżyć z perspektywy apostołów i grupy kobiet galilejskich formowanych przez Jezusa: co widzą, co słyszą, jakie to w nich wywołuje odczucia, szczególnie do osoby Jezusa, czego od Niego się przy okazji uczą.

 

SESJA WEEKENDOWA POŁĄCZONA Z WYPOCZYNKIEM

 

  • 1 – 7 marca 2024
    o. Tadeusz Hajduk SJ, o. Mariusz Balcerak SJ
    Św. Faustyna uczy korzystania z kierownictwa duchowego

To temat, który często pojawia się w Dzienniczku, postaramy się więc wybrać te teksty, które pomogą i nam owocniej korzystać z tej pomocy we wzrastaniu duchowym. Dwoma drogami będziemy szukać w tej materii pouczenia. Wpierw w oparciu o doświadczenia osobiste Faustyny. A potem zobaczymy też niektóre jej rady i pouczenia przekazane dla innych. Jest to pouczające zarówno dla korzystających z posługi kapłanów jak i dla samych kapłanów.
Propozycja składa się w dwu części:
1) Sesja skupieniowa na podany temat [od piątku godz. 17:00 do niedzieli godz. 12:00];
2) możliwość wypoczynku [od niedzieli godz. 12:00 do czwartku godz.12:00; wypoczynek można samemu sobie zorganizować albo skorzystać z propozycji wycieczek z prowadzącym sesję: w poniedziałek, wtorek i środę].
Można skorzystać tylko z pierwszej części albo z obydwu.

 

SESJA WEEKENDOWA

 

  • 30 sierpnia – 1 września 2024
    Bożena Morawska, Danuta Bomba, o. Paweł Berwecki SJ
    Wstyd – lęk o własną godność

Wstyd jest naturalny i potrzebny dla naszego rozwoju. Może jednak stać się wstydem nadmiernym, zawładnąć nami, zniewalać nas.  W czasie sesji będziemy odwoływać się do duchowości i psychologii, by lepiej rozumieć wstyd i by odzyskiwać poczucie godności, które nadmierny wstyd nam zabiera. Będziemy odróżniać wstyd konstruktywny, zdrowy od wstydu destrukcyjnego, toksycznego. Przypatrzymy się źródłom wstydu toksycznego i jego konsekwencjom. Spróbujemy rozpoznać maski, za pomocą których ukrywamy wstyd. Rozpoczniemy (albo będziemy kontynuować) drogę oswajania wstydu i drogę odkrywania godności dziecka Bożego. Doświadczymy jak na tej drodze pomocne jest otwarcie swojego serca w spotkaniu z Bogiem i człowiekiem oraz wsparcie grupy. Sesja odbędzie się w klimacie skupienia, modlitwy, ale będzie też czas na rozmowy indywidualne z prowadzącymi oraz pracę w grupie.
Sesja przeznaczona jest dla DDA i DDD. Ze względu na charakter warsztatowy ilość miejsc jest ograniczona do 20. Sesja trwa od piątku godz. 17.oo do niedzieli godz. 12.oo. Po tej sesji dla chętnych jest możliwość wypoczynku indywidualnego przez kilka kolejnych dni. Wypoczynek trzeba samemu sobie zorganizować, dom zapewnia noclegi i wyżywienie tak jak dla innych gości.

 

REKOLEKCJE KAPŁAŃSKIE

 

  • 26 – 29 listopada 2024 – o. Waldemar Los SJ

 

WĘDROWANIE Z BOGIEM

 

Propozycja zawiera codzienne wycieczki (po śniadaniu do obiadokolacji) z prowadzącym oraz zazwyczaj wspólną eucharystię na rozpoczęcie dnia, a także krótką adorację i konferencję duchową wieczorem.

  • 23 – 29 kwietnia 2024 – o. Maciej Konenc SJ
  • 11 – 17 czerwca 2024 – o. Edward Czaja SJ
  • 29 lipca – 4 sierpnia 2024 – o. Jacek Poznański SJ
  • 8 – 14 października 2024 – o. Tadeusz Hajduk SJ

 

MOŻLIWOŚĆ INDYWIDUALNEGO WYPOCZYNKU I MODLITWY

 

Taka forma pobytu jest możliwa w okresie, kiedy nie ma grupy odprawiającej rekolekcje. Prosimy tego typu pobyt uzgadniać telefonicznie z o. Superiorem Janem Gruszką SJ (tel. 797 907 701)