Duchowa pielgrzymka śladami apostołów Pawła i Jana
Stanisław Biel SJ
Dodała recenzję: Danuta Szelejewska
Do grona najbliższych uczniów Chrystusa należeli apostołowie. Byli oni ludźmi prostymi, których Jezus przygotował do głoszenia jego nauki oraz reprezentowania go po krańce ziemi. Kapłani jerozolimscy pogardzali nimi z powodu braku wykształcenia rabinicznego i galilejskiej gwary. Po zesłaniu Ducha Świętego w Dniu Pięćdziesiątnicy apostołowie zaczęli dynamicznie organizować działalność ewangelizacyjną oraz wewnętrzną strukturę wspólnoty pierwotnego Kościoła. Do grona Dwunastu (miejsce Judasza zajął Maciej) dołączył później powołany przez Zmartwychwstałego Chrystusa Szaweł z Tarsu, który w pełni zasłużył na zaszczytne miano Apostoła Narodów. Chociaż całością pierwszych chrześcijan zarządzali wszyscy apostołowie, publikacja Wydawnictwa WAM skupia się przede wszystkim na apostolskiej aktywności niektórych z nich. Książka Duchowa pielgrzymka śladami apostołów Pawła i Jana jest zbiorem dwudziestu trzech osobistych refleksji, wskazujących najprostszą drogę do osiągnięcia wewnętrznego pokoju, wyprostowania pokręconych ścieżek codzienności oraz pogodzenia się z rzeczywistością, w jakiej przyszło nam żyć.
Stanisław Biel w sposób przystępny i zachęcający kieruje czytelnika w sam środek duchowych przeżyć. Każda refleksja poprzedzona została słowami zaczerpniętymi z ksiąg Starego i Nowego Testamentu (wraz z siglami). Wzbudzając zachwyt nad tym, co wymyka się zmysłom, autor prowadzi czytelników na tereny dzisiejszej Turcji, gdzie nie brakuje perełek architektonicznych, bezbłędnie kojarzonych z burzliwymi początkami rodzącego się Kościoła, stopniowym rozwojem chrześcijaństwa oraz nieprzemijalnością ludzkiego istnienia. Rozpoczynając pielgrzymowanie od Stambułu – wielomilionowego tygla rozmaitych kultur i religii, czytelnik przygląda się świątyni „Świętej Mądrości” Hagia Sophia; podziwia Kapadocję z licznymi kościołami wyrzeźbionymi w tufie wulkanicznym; w Ikonium (obecnie – Konya) wtapia się w wir dotykających misterium tańczących Derwiszów. Ma okazję zagłębić się w wydarzenia związane z nauczaniem Pawła w Perge, podejmowaniem dysput teologicznych w Laodycei, ścieraniem się nauki Chrystusa z pogańskim kultem Plutona w leżącym u stóp Pamukkale starożytnym Hierapolis. Śladami nauczających apostołów udaje się również do Miletu, Didymy, Efezu (na Wzgórzu Słowików mieści się dom Maryi), Smyrny (obecnie – Izmir), Pergamonu (obecnie -Bergama) oraz Troi.
Opisywane wydarzenia i miejsca, świadcząc o głębokiej wierze dawnych chrześcijan, do dnia dzisiejszego pozostają wzorem praktycznego wyznawania autentycznej wiary. Stanisław Biel wzbogaca je o interpretacje tekstów biblijnych oraz osobiste refleksje. Pomocne okazują się również kolorowe zdjęcia, pochodzące z prywatnych archiwów, które – wprawdzie bezpośrednio nie opisane – pozwalają jednak bezbłędnie połączyć je z treścią. Twarda okładka oraz kartki nieco grubsze od przeciętnych doskonale nadają się do korzystania z książki podczas chrześcijańskiego pielgrzymowania w miejsca, po których kroczyli apostołowie.
Książka Duchowa pielgrzymka śladami apostołów Pawła i Jana przeznaczona jest dla pragnących doświadczyć niewidzialnej obecności Boga w zwykłej, szarej codzienności. Mistrzowskie połączenie sacrum i profanum, wewnętrznych doznań z tym, co widzialne jest od zewnątrz, umożliwia zanurzenie się w stan duchowego wyciszenia i najgłębszych refleksji oraz zaczerpnięcie potrzebnych sił. Każdy, kto skorzysta z osobistych przemyśleń Stanisława Biela, bez wątpienia wybierze z nich to, co z powodzeniem zastosuje w swoim własnym życiu.