Wezwanie do nawrócenia
W tym samym czasie przyszli niektórzy i donieśli Mu o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar. Jezus im odpowiedział: Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, że to ucierpieli? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie. I opowiedział im następującą przypowieść: Pewien człowiek miał drzewo figowe zasadzone w swojej winnicy; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł. Rzekł więc do ogrodnika: Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym drzewie figowym, a nie znajduję. Wytnij je: po co jeszcze ziemię wyjaławia? Lecz on mu odpowiedział: Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw; ja okopię je i obłożę nawozem; może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz je wyciąć. Łk 13, 1-9

Modlitwa przygotowawcza
Prośmy Boga, Pana naszego, aby wszystkie nasze zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały jego Boskiego Majestatu (CD 46).

Obraz do modlitwy
Przedstawmy sobie Jezusa nauczającego tłumy wiernych.

Prośba o owoc modlitwy
Prośmy, aby czas wielkiego postu był dla szansą do osobistego nawrócenia oraz pogłębienia więzi z Jezusem, naszym Panem i Zbawicielem.

Punkty pomocne do modlitwy:

1. Podczas posypania głów popiołem słyszeliśmy słowa orędzia wielkiego postu: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Antyfona przed Ewangelią przypomina nam to orędzie: „Nawracajcie się bliskie jest Królestwo niebieskie”. To wezwanie do nawrócenia bo bliskie jest Królestwo niebieskie dotyczy nas wszystkich. Każdy człowiek zmaga się ze swoimi słabościami i potrzebuje łaski Bożego miłosierdzia. Trzeba uznać, że jesteśmy słabi i grzeszni, przenieść swoje grzechy do Jezusa w sakramencie pojednania, prosząc Go o przebaczenie.

Jak przeżywamy obecny czas wielkiego postu? Czy wierzymy, że Jezus w sakramencie pojednania odpuszcza nam grzechy i przywraca nam godność dziecka Bożego? Czy korzystamy ze środków jakie daje nam Kościół do owocnego przeżycia wielkiego postu, jakimi są: modlitwa, post i jałmużna? Czy uczestniczymy w nabożeństwach wielkopostnych: w Drodze Krzyżowej czy w Gorzkich Żalach, które przybliżają nam miłość Jezusa do grzesznika.

2. W czasach Jezusa, podobnie jest i w naszych czasach, nieszczęścia i tragedie jakie spotykały ludzi łączono z karą Bożą. Myślimy sobie nieraz, jeżeli kogoś spotkało coś złego to znaczy, że musiał w swoim życiu sporo nagrzeszyć, zasłużył na to. Jezus nie idzie za taką interpretacją wydarzeń. Przywołując dwie znane Żydom tragedie powtarza dwukrotnie: „Jeśli się nie nawrócicie wszyscy podobnie zginiecie”. Nieszczęścia jakie spotykają ludzi, szczególnie kiedy nagle umierają, nie są karą za grzechy, ale powinny nas mobilizować do solidarności z cierpiącymi, a przede wszystkim do osobistego nawrócenia. Mogło się to przecież przydarzyć nam, a jeśli się tak nie stało, to znaczy, że Jezus dał nam jeszcze czas do osobistego nawrócenie.

3. Jezus kończy swoje nauczanie nawiązując do przypowieści o ogrodniku troszczącym się o drzewo figowego, na którym nie ma owoców od trzech lat. Logicznym wydaje się wycięcie nieurodzajnego drzewa figowego. Ogrodnik jednak jest innego zdania: „Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw; ja okopię je i obłożę nawozem; może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz je wyciąć”. Jezus jest ogrodnikiem troszczącym się o nas grzeszników, nawet jeśli nie wydajemy dobrych owoców. On cierpliwie czeka i daje nam czas choć nie wiemy ile, na nasze nawrócenie. Skorzystajmy więc z tej łaski.

Rozmowa końcowa
W rozmowie końcowej podziękujmy Jezusowi za Jego troskę i cierpliwość do nas grzeszników. Prośmy Go, abyśmy nie zmarnowali łaski wielkiego postu do nawrócenia i mocniejsze przylgnięcie do Jezusa, naszego Pana i Zbawiciela. Na zakończenie odmówmy Ojcze nasz.

o. Jerzy Mordarski SJ