CHRYSTUS PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ!
A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono. Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, /które mówi/, że On ma powstać z martwych. J 20, 1-9

Modlitwa przygotowawcza
Prośmy Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały jego Boskiego Majestatu (CD 46).

Obraz do modlitwy
Przedstawmy sobie Marię Magdalenę oraz dwóch uczniów Piotra i Jana biegnących do grobu Jezusa.

Prośba o owoc modlitwy
Prośmy o doświadczenie autentycznej radości, że Chrystus prawdziwie Zmartwychwstał! Prośmy również, aby tajemnica Zmartwychwstania Jezusa przenikała całe nasze życie.

Punkta do medytacji:

1.Maria Magdalena udała się do grobu wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, aby namaścić ciało Jezusa i po raz ostatni pożegnać się z Nim. Widząc odsunięty kamień i pusty grób, biegnie z niepokojem do uczniów z pytaniem, co stało się z ciałem Jezusa: Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono. Niepokój Marii Magdaleny, że ciało Jezusa zostało zabrane, udziela się Piotrowi i Janowi, którzy biegną szybko do grobu razem. Ten szybki bieg do grobu Piotra i Jana świadczy o głębokiej miłości jaka łączyła uczniów z Jezusem. Jest to również bieg pełen nadziei.

2. Dla Marii Magdaleny pusty grób oznacza, że ciało Jezusa zostało zabrane. Maria nie potrafi przeniknąć tajemnicy pustego grobu. Jan przybywa do grobu pierwszy, nachyla się, by sprawdzić, czy rzeczywiście grób jest pusty i oczekuje na Piotra. W ustąpieniu pierwszeństwa Piotrowi dostrzegamy szacunek młodszego Jana do starszego Piotra, jak również podkreślona zostaje rola Piotra we wspólnocie Apostołów. Piotr wchodzi do grobu pierwszy: ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. W tym, co zobaczył Piotr, uderza szczegółowy opis płócien, które pozostały po Zmartwychwstałym. Jana o fakcie zmartwychwstania Jezusa przekonuje pusty grób, układ płócien oraz proroctwa. Widok pustego grobu oraz pozostawione płótna, wzywa do tego, aby przypomnieć sobie słowa Pisma, jak również zapowiedzi Jezusa, że po trzech dniach Zmartwychwstanie.

3. Wpatrując się w pusty grób Jezusa spróbujmy utożsamić się z jedną z postaci ewangelicznych. Kto jest bliższy naszemu życiu, stanowi naszego ducha: Maria Magdalena, Jan czy Piotr? Marię Magdalenę prośmy, abyśmy ukochali Jezusa tak jak ona. Zwróćmy się w modlitwie do świętych Piotra i Jana, świadków zmartwychwstałego Chrystusa. Prośmy Piotra, byśmy jak on, z naszej grzesznej przeszłości uczynili miejsce spotkań z Chrystusem. Św. Jana, umiłowanego ucznia Jezusa prośmy, by jego droga wiary uczyła nas przejrzystości i miłości do Jezusa.

Rozmowa końcowa
W rozmowie końcowej prośmy o autentyczną radość z faktu, że Jezus Zmartwychwstał. Prośmy również, abyśmy byli radosnymi świadkami Chrystusa, i aby ta radość promieniowała z nas i udzielała się naszym bliźnim. Na zakończenie odmówmy Ojcze nasz.

o. Jerzy Mordarski SJ